Opublikowano Dodaj komentarz

Czy można cofnąć przelew bankowy?

Czy można cofnąć przelew bankowy?

Czy można cofnąć przelew bankowy? Dzięki bankowym usługom internetowym możemy wysyłać przelewy z domu. Samodzielne zlecanie operacji wymaga jednak dużej dokładności. Czasem nawet przy dobrym przepisywaniu podamy złe dane, kwotę lub numer konta. Co spowodować, gdy zorientujemy się, że zatwierdziliśmy błędne zlecenie? Czy można cofnąć przelew? Jak odzyskać pieniądze dane na błędne konto?

 

Błędny przelew – jakie są konsekwencje?

Często wykonujemy wiele przelewów naraz i w pośpiechu, by pieniądze szybko dojechały do oczekujących. To łatwo o pomyłkę. Mogą to istnieć niepoprawne dane adresata, za wysoka kwota przelewu lub źle przepisany numer konta. Wszystka z pomyłek wymaga innego działania oraz chyba wywoływać za sobą nowe konsekwencje:

Błędne dane użytkowniku

Wpisanie niepoprawnego imienia, literówka w nazwisku, czy błędny adres odbiorcy przelewu to chwila szkodliwe pomyłki, jakie możemy sprawić. Banki weryfikują zlecenia wyłącznie po numerze konta, więc przelew i tak zostanie rozesłany do dobrej osoby (oczywiście, gdyby nie było pomyłki w wymiarze konta).

Jedynym wyjątkiem są nowo powstałe rachunki. Kiedy uważa się nowe konto i wymaga zasilić je przekazem z obowiązującego, należy dokładnie wpisać dane. Jeśli coś nie będzie się zgadzać, bank może skończyć przelew.

Zbyt wysoka kwota przelewu

Czasem dodatkowe zero lub źle postawiony przecinek sprawia, że wysyłamy komuś sumę dziesięciokrotnie większą od zamierzonej (zamiast 500 zł możesz przesłać 5000 zł). W obecnym przykładu problem zatrzymuje się zdecydowanie dużo intensywny. Bank nie odpowiada za pomyłki klientów w współczesnej idei oraz że nie zechcieć anulować zatwierdzonego przelewu. W obecnym wypadku można jedynie zetknąć się z konsumentem i poprosić o zwrot różnicy w liczbach.

Oczywiście, jeśli zatwierdzona wartość będzie czystsza niż środki dostępne na twoim rachunku, przelew nie zostanie stworzony. W przypadku za długich przelewów z datą przyszłą bogata w stylu natychmiastowym wybrać pieniądze z konta (tak by dostępna wartość była grubsza od zleconej). To uniknie się realizacji zlecenia.

Zły numer konta bankowego

Błędny numer konta to największy problem. Oczywiście systemy bankowe są tak skonstruowane, by eliminować najczęstsze pomyłki. Jeśli wprowadzi się za krótki lub za długi ciąg cyfr, okienko z komunikatem poinformuje o błędzie, lub przelew nie jest zrobiony i gość z banku zetknie się z jego zleceniodawcą.

Brak w pory cyfr lub niewłaściwe ich napisanie to już zdecydowanie inna rzecz. Pół biedy, jeśli zlecimy przekaz na odrębne konto. Bank go nie zrealizuje lub wręczy transfer w czasie kilku dni codziennych (okres oczekiwania może dzielić się w współzależności od regulaminu, w niektórych bankach jest ledwie dzień, w tamtych nawet ponad tydzień). Jeśli natomiast błędny numer jest zdolny, to pieniądze trafią na inny rachunek. Systemy bankowe weryfikują tylko numery, a nawet gdy dane adresata wpiszesz poprawnie, a ciąg liczb nie będzie się zgadzał, to pieniądze otrzyma druga osoba.

Cofnięcie przelewu – co czynić?

Popełniliśmy brak w wymiarze konta. Co już? Do kogo należy się zwrócić? W współzależności od banku możemy zrobić:

anulowanie samodzielne z okresu bankowości internetowej – tanie w mało bankach. Zwykle dotyczy wyłącznie przelewów z datą przyszłą;
anulowanie przez infolinię – anulacja przez kontakt z specjalistą. Nie zazwyczaj jest dodatkowa (szukaj reklam w przepisie banku), czasem zostaniesz odesłany do oddziału;
rozwiązanie w oddziale – osobiste podpisanie odwołania transakcji.

Anulowanie przelewu – jak jest możliwe, i skoro nie?

To, czy można cofnąć zlecony przelew, zależy od dwóch czynników:

regulaminu banku

Bank widać nie zgodzić się na rozwiązanie przelewu, jeśli w przepisie jest zapis, że praca nie anuluje zleceń z datą bieżącą. Większość banków nie robi kłopotów z anulacją, jeśli przelew ma odroczoną datę płatności, nie jest obecne jednak regułą (znów zależy wyłącznie od regulaminu).

czasu, jaki upłynął od złożenia przelewu

Ma się też duża reakcja. Wykryliśmy pomyłkę – od razu umówmy się z bankiem odpowiadającym za konto, z jakiego wysłaliśmy pieniądze. Jeśli transakcja nie została również zrealizowana (można się tego dowiedzieć, sprawdzając sesje Elixir banku, czyli tabele sesji przychodzących i idących), ważna ją odkręcić. Natomiast jeśli pieniądze poszły teraz na dalekie konto, z stanu naszego banku nie będzie się już dało nic zrobić.

Przelew na krótkie konto – jak odzyskać pieniądze oraz bądź wtedy w ogóle możliwe?

Gdy pieniądze zostały już przelane na konto błędnego adresata, nie posiadamy prosta do reklamacji w banku. To my popełniliśmy błąd, nie instytucja. Oczywiście bank może zaoferować uwagę w odzyskaniu pieniędzy i skontaktować się z bankiem, do jakiego poszedł przelew. Istnieje obecne jednak tylko silna wola, nie obowiązek. Na skali zapisu Sądu Największego z grudnia 2008 roku, bank ma obowiązek wykonać zlecenie dobre z pewnym zadaniem oraz zasadami współżycia społecznego. Co oznacza, że do jego przeznaczeń nie należy odzyskanie błędnie zaadresowanych przez nas pieniędzy.

Jeśli bank pogodzi się pomóc, może przesłać do przypadkowego odbiorcy wezwanie do ceny na skali zasad kodeksu cywilnego, który występuje, że „wszystek, kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem drugiej kobiety, jest przymuszony do dania pomoce w istocie, i jeżeli to złe, do zwrotu wartości”. Dla przypadkowo obdarowanego nazywa to obowiązek zwrotu pieniędzy (w finale istniałoby obecne bezpodstawne wzbogacenie się).

Wezwanie do dania wpłaty powinno mieć kwotę podlegającą zwrotowi, termin odesłania wartości i numer rachunku osoby, jaka chce odzyskać swój majątek. Właśnie nie ma pewności, że po wysłaniu wezwania odzyskamy własne pieniądze. Jeśli osoba, która otrzymała błędny przelew, uchyla się od zwrotu, można szybko tylko zgłosić rzecz do wniosku. W trakcie postępowania bank nie istnieje zawsze cechą natomiast nie ponosi żadnej odpowiedzialności.

Ile kosztuje cofnięcie przelewu?

Pomyłka może nas słono kosztować, nawet gdy przelew uda się anulować jeszcze przed wysłaniem do błędnego adresata. Bank za udzieloną pomoc może uzyskać opłatę. Dodatkowa procedura jest stosowana tylko z przyczyny osoby, która błędnie wpisała dane oraz musi zaangażowania pracowników instytucji. W współzależności od banku za anulację zapłacimy od 20 do 30 zł. Właśnie są banki, które anulują przelewy za darmo, wszystko zależy jednak od podpisanego przez użytkownika regulaminu.

Że bank podejmie się uwadze w odzyskaniu już przelanych pieniędzy, policzy nam też wiele. W współzależności od firm potrafi istnieć to suma od 60 do 120 zł.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *