Opublikowano Dodaj komentarz

Jak korzystać na ropie naftowej?

Jak zarabiać na ropie naftowej

Jak żyć na ropie naftowej? Z wielu miesięcy jesteśmy zasypywani informacjami o szybko drożejącej ropie naftowej. Wielu inwestorów zastanawia się ile na tych zjawiskach można uzyskać oraz jako wtedy w realizacji zrobić. A inwestować w ropę można bardzo łatwo. Dzisiaj w Polsce mamy wstęp do instrumentów gospodarczych i urządzeń, dzięki którym wszystek spośród nas potrafi w zaciszu domowego fotela czerpać ze kolei wartości tego „czarnego złota”.
Dlaczego ludzie chcą być ropę naftową ?
Ropa jest produktem, bez jakiego nie może działać żadna gospodarka. To sam spośród najbardziej pożądanych surowców strategicznych świata. Ceny ropy z ponad 10 lat wzrastają także z powodem obecnego roku przekroczyły poziom 100 dolarów amerykańskich za baryłkę (1 baryłka to 159 litrów). Co więcej, aktualnie, w miesiącu 2008, ropa kosztuje już 125 dolarów, podczas gdy dokładnie 10 lat temu, w miesiącu 1998, za baryłkę płacono marne 16$. Cena wzrosła więc o prawie 800%.

Wzrost wartości aż do 2006 roku był stosunkowo stabilny. W innej części tego roku wystąpiła jednak duża korekta ceny. Wartość ropy spadła z 78$ na 51$. Stanowiła zatem wprawdzie tylko chwila wytchnienia dla klientach. Od stycznia 2007 notowania bardzo łatwo pną się w górę.

Czym właściwie handlują inwestorzy i spekulanci?
Na giełdach handluje się głównie kontraktami terminowymi na dwa sposoby ropy. Jednym spośród nich stanowi Brent, brana na budowach na Morzu Północnym, a nowa to West Texas Intermediate, brana na Bliskim Wschodzie, natomiast w znaczącej liczbie rafinowana w Stopniach Zjednoczonych – dlatego niezwykle znana. Ta nowa jest zawsze o około 1-2$ droższa. Do ostatniego zespołu dochodzi jeszcze olej opałowy czyli London Gas Oil.

Na pełne rodzaje ropy grane są kontrakty różnic kursowych (CFD), które potrafimy akceptować i dostarczać na rachunku w przedsiębiorstwie maklerskim. Jeżeli uważamy, że ceny ropy pójdą w głowę możemy zakupić kontrakty CFD , jeśli natomiast trafimy do wniosku, że układa się na rynku korekta to potrafimy kontrakty sprzedać. Dodatkowo, handlując kontraktami CFD czerpiemy z dźwigni finansowej. Żeby kupić ropę o ceny np. 50.000 zł będziemy potrzebowali 3% depozytu zabezpieczającego czyli 1500 zł. Stanowią więc dlatego transakcje dostępne dla szerokiego kręgu inwestorów.

Zobaczmy przykładową transakcję.

W dniu 2 kwietnia 2008 kontrakt CFD na ropę WTI kosztował 100 dolarów.

Inwestor kupuje dwa kontrakty po cenie 100 dolarów. Jeden kontrakt opiewa na 100 baryłek ropy zatem kupuje ropę o ceny 2*100*100 USD = 20.000 USD (około 44 tysięcy złotych).

Aby uzyskać dwa kontrakty przedsiębiorca musi korzystać na rachunku kwotę potrzebną na depozyt zabezpieczający w wysokości 3% czyli:

3%*20.000 USD = 600 USD (około1320 złotych).

Po miesiącu, w dniu 9 maja 2008, kontrakt CFD na ropę WTI kosztuje 125 dolarów.

Inwestor kieruje swoje książki sprzedając dwa kontrakty po cenie 125. Na rachunek gotówkowy wraca kwota z depozytu zabezpieczającego a wszystka wartość sprzedaży wynosi:

2*100*125 USD = 25.000 USD (około 55.000 złotych).

Zysk inwestora wynosi zatem: 25.000 – 20.000 = 5.000 USD (około 11.000 złotych)

Gdzie założyć rachunek maklerski a ile pragnę brać pieniędzy?
Aby czerpać z opisanych transakcji należy zacząć rachunek w domu maklerskim, jaki sprzedaje kontrakty CFD. Dzięki wprowadzeniu polski do Grupy Europejskiej mamy szeroki wybór brokerów z Londynu, których ceny prowizji chodzą do najmniejszych na świecie. Biura maklerskie mogą wpływać w Polsce za pośrednictwem swoich agentów inwestycyjnych (nadzorowanych przez KNF) dzięki czemu wszystkie kwestii powiązane z powołaniem i wykonywaniem rachunku umieścimy w stylu polskim nie poruszając się z domu lub domowego biura.

Konta na układy CFD potrafią stanowić kontynuowane w różnych walutach (min. złotówkach, euro, dolarach, funtach, frankach) a mała kwota do otwarcia rachunku np. w EFIX Polska to 1.500 funtów albo jej równowartość. Zakładając konto będziemy potrafili pobierać z kontraktów na ropę Brent, WTI oraz London Gas Oil a jeszcze tysięcy innych instrumentów (indeksów, akcji, walut, metali, obligacji). Wszystko na poszczególnym rachunku inwestycyjnym stosowanym przez internet z każdego mieszkania na podłogi.

Kupować bądź sprzedawać?
Według zgodnych opinii analityków ceny ropy będą żyły. Ciągle żyje na nią popyt, w ilość jak poprawiają się światowe parki samochodowe. Teraz w Stopniach Związanych jest 250 milionów pojazdów, zaś w Chinach zaledwie 37 milionów. Nietrudno sobie wyobrazić, do czego chodzi chiński park samochodowy. Chińskie zużycie ropy podwoiło się pomiędzy latami 1994 i 2003, i znów się podwoi do roku 2010. Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje, że w roku 2010 Chiny staną się największym światowym konsumentem energii. Należy też mieć o prężnie rozwijających się Indiach.

Potencjał wydobywczy ropy w końcach członkowskich Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) istnieje już niemalże wyczerpany. Nie rodzaj wciąż zwiększać wydobycia, mimo rosnącego zapotrzebowania. By ceny uważały się na określonym poziomie potrzebne byłoby „pojawianie się” co mało lat kolejnej Arabii Saudyjskiej ze własnymi złożami.

„Ceny ropy będą stale rosnąć, gdyż firmy naftowe zbyt chwila inwestowały w realizację i infrastrukturę, by mogły sobie poradzić z czyściejszym popytem” – uważa finansowy guru Alan Greenspan, były lider FED.

Wszystko to także prognozy wielkich banków inwestycyjnych sugerują dalszy wzrost wartości ropy naftowej. Bank Goldman Sachs zakłada wzrost wartości do ponad 140$ za baryłkę teraz w innej części 2008 roku. Głośno twierdzi również, że notowania osiągną w układzie kilkorgu lat 200$.

Jest i nowa część medalu. Drzewa nie rosną do nieba a spadające kamienie przedstawiają się w finale z ziemi. Na bardzo zmiennym rynku możemy zatem oczekiwać i kontroli i silnych spadków. Inwestorzy, którzy uważają, że nadchodzi czas odwrócenia mogą skorzystać kontrakty CFD do muzyki na stoki.

Ropa naftowa to wyjątkowo płynny towar zaś jej zmiany wykorzystywane są przez miliony inwestorów na świecie. Dzięki współczesnym procedurom i wzrostowi rynków finansowych możemy jeszcze właśnie w Polsce zawierać umowy na takich samych warunkach jak inwestorzy z Londynu, Tokio czy Nowego Jorku. Warto spośród ostatniego wykorzystywać.

Zobacz również Oil Profit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *