Opublikowano Dodaj komentarz

Skazani na Shawshank youtube

Skazani na Shawshank

Skazani na Shawshank jest arcydziełem, które potrafi wywołać ciarki na plecach, łzy czy szczery uśmiech. Po zobaczeniu tego obrazu chce się oglądać go jeszcze za każdym razem, gdy tylko nadarza się okazja. Istnieją tacy, co myślą, że nie da się skopiować dzieła doskonałego jakim jest powieść Stephena Kinga także do tego skończyć jej ducha na ekranie. Takich filmów, co idealnie odwzorowują powieści jest tyle, że ważna policzyć na palcach jednej ręki.

Skazani na Shawshank caly film

Film Franka Darabonta przylega do tych dzieł. Reżyserowi udało się oderwać od czasu grozy i elementów nadprzyrodzonych. Dzięki temu działanie zostało zrozumiane. Widz identyfikuje się z treścią. Widzimy człowieka, który rywalizuje o wolność, o rzeczywistość i sprawiedliwość. Ta nowa jest tłamszona, a kiedy jednak zwycięża.

Skazani na Shawshank
Skazani na Shawshank

Film wspomina o małym bankowcu Andym Dufresne, który traci swoją żonę, którą przyłapuje na zdradzie. Andy był wszystko, o czym mógł marzyć młody mężczyzna. Proces jest szybki, a sędzia wydaje surowy wyrok. Podwójne dożywocie. Trafia on do więzienia Shawshank. Pokoju w nim trzymają sadystyczni strażnicy. Naczelnika gra Samuel Norton. Pod zasłoną Pisma Świętego dokonuje coraz większych oszustw i występków. Więzienie nie łamie Andy’ego. Zaczyna rozumieć zasady dominujące w więzieniu, a co najważniejsze – wykształceniem zdobywa chłodną sympatię strażników. Andy przyjaźni się z czarnym Redem (Morgan Freeman). Wiele lat przesiedzianych w Shawshank dokonuje się niespodziewanie jednej nocy. Dzieje się to, co było nieprzewidywalne, a co odbija swoje piętno na bohaterach dodatkowo w niesamowici sposób pieczętuje ich przyjaźń.

Zobacz pożyczki długoterminowe online

Reżyser bez zbędnych scen opisuje przyjaźń, która doświadczyłam w więzieniu 20 lat. Pojawia się poetycka sprawiedliwość, która prowadzi system w świecie zdeprawowanym i zniszczonym.

Kiedy Andy dostaje wyrok, sędzia używa ostrych słów „uderza mnie pański brak skrupułów i lodowaty chłód”. Andy w takim stanie pozostaje również, jak inni współwięźniowie grożą mu, prześladują, biją i gwałcą. Nasz bohater znosi wszystkie przeciwności losu życia za kratami. Wiąże się z ostatnim stopniem rzeczy, jednak nie zwraca się zniszczyć. Na brzegu filmu jego pokora została wynagrodzona. Film jest monologi głównych bohaterów, które nie mówią tego co liczymy na ekranie, ale jakby żyją swoim działaniem i pozwalają wpisać w świadomości bohatera.

zobacz źródło Skazani na Shawshank

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *